W Środę Popielcową rozpoczął się Wielki Post.
To wydarzenie religijne wnosi do polskiej kuchni nowe dania podkreślające charakter tego okresu liturgicznego.
Gospodynie w Środę Popielcową szorowały garnki aby zmyć z nich tłuszcz zwierzęcy ponieważ w tym okresie przyrządzano potrawy na oleju lnianym.
Żywiono się głównie żurem postnym, kartoflami, gotowaną i surową kwaszoną kapustą, gotowaną brukwią, śliwkami suszonymi rozgotowanymi na gęstą zupę, śledziami, chlebem i innymi skromnymi potrawami. Tradycyjną staropolską potrawą dla zamożniejszych była natomiast polewka piwna. Czasem określano ją też mianem gramatki, biermuszki czy faramuszki. Przygotowywano ją z lekkiego jasnego piwa, w którym gotowano, a następnie przecierano doń miękisz żytniego chleba.
Typowym chłopskim jadłem była zaś pamuła, czyli gęsta zupa z kwaszonej kapusty rozgotowanej z brukwią oraz suszonymi śliwkami.
Jedynie na magnackich i szlacheckich dworach i niektórych bogatych plebaniach i klasztorach post nie bywał zbyt dokuczliwy, bo spożywano tam wiele dań rybnych, przyrządzanych na różne sposoby.
Nawiązując bardziej do tradycji dworskiej przygotowaliśmy dla Państwa wielkopostne menu
- Postna polewka – 12 zł
- Filet dorsza zapiekany pod chrupiącą bułeczką z cytrusami, tymiankiem, groszkiem cukrowym i ziemniakami z koperkiem – 29 zł
- Naleśniki z serkiem waniliowym i sosem czekoladowym – 8 zł